Blíží se „den D“ a každá budoucí maminka se těší, nejen na to očekávané miminko, ale přeci jen i na to, až se „zbavíme“ toho obřího břicha . Tašku do porodnice je rozhodně dobré balit značně dopředu, málokterá žena má to štěstí, že rodí přesně na den a balit při prvních kontrakcích není úplně příjemné… Některé balí tašku již během osmého měsíce. Já jsem měla připraveno až začátkem devátého a vyplatilo se to. Začala jsem rodit 10 dní před termínem, v devět večer a absolutně v šoku, že tohle „je asi fakt ono“… Myslím, že v tu chvíli bych si nezabalila asi ani kartáček na zuby.

Na internetu najdete spousty seznamů, co s sebou… sama jsem balila podle návodu z internetu a pak jsem se durdila, že jsem spoustu věcí táhla úplně zbytečně a naopakt některé jsem postrádala. Rozhodně primárně všem doporučuji zeptat se ve Vámi vybrané porodnici, zda mají svůj seznam. Každá porodnice poskytuje rodičce jiné věci a tyto informace Vám ušetří třetinu místa v tašce.

V seznamu začneme tím nejdůležitějším:

  • Doklady– občanský průkaz, těhotenskou průkazku včetně všech výsledků vyšetření, které jste do ní založila, kartičku pojišťovny, vyplněný dotazník o jménu dítěte, který má být podepsaný oběma rodiči. Některé porodnice Vám dají ještě dopředu k pročtení jejich formulář o průběhu porodu, souhlas s případnou asistencí medika aj., je dobré si to opravdu pročíst doma a sebou přivézt již podepsané.
  • Pohodlnou noční košili, vhodnou ke kojení. Samozřejmě se doporučuje více kusů. Já si jich táhla několik… a nadávala. V porodnici jsme dostaly k dispozici jejich erární, příjemné, čisté a vyžehlené, možnost si vzít i několikrát za den. Jelikož se naše tělo po porodu zblázní a mléko je všude, do toho z těla odchází očistky, na poporodním je kvůli miminkům vedro… své jsem ráda nechala na dně tašky a uvítala erární nemocniční.
  • Přezůvky. Rozhodně doporučuji, nějaké jednoduché pantofle, které snadno nazujete a ideálně takové s kterými můžete i do sprchy.
  • Jídlo. Ne, v porodnici dostanete najíst . Ale při dlouhém porodu jsem rychle volala mojí sestře, ať mi doveze čokoládu. Na oddělení šestinedělí mi chybělo ovoce, zelenina, čistá voda (sladké nemocniční čaje se prostě nedají pít pořád dokola…), nějaké zdravé zobání – tohle samozřejmě je zbytečné tahat k porodu, ale není špatné si připravit tašku, nebo alespoň seznam pro novopečeného otce, co má přivézt.
  • Župan. Najdete ho skoro v každém seznamu, co do porodnice. No, rodila jsem začátkem března, venku žádné vedro… ale v porodnici se kvůli dětem neskutečně topí, představa, že bych si tam oblékla ještě župan… i kdyby tenký… ne… Myslím, že za celou dobu jsem tam potkala jen jednu maminku v županu, jinak jsme se všechny producírovaly v erárních košilích.
  • Kalhotky. Buď se doporučují volné bavlněné, nebo rovnou ze zdravotnických potřeb jednorázové síťované. Já jsem byla šťastná za síťované, jsou pružné, prodyšné a v rámci očistků, jsem si s ničím nemusela lámat hlavu a jednoduše je vyhodila.
  • Ručníky. Všude se doporučuje velká osuška, malý ručník na obličej a další na intimní partie. Jelikož velice snadno dojde k znečištění od krve, tak jsem byla šťastná, že jsem si nějakým omylem ty malé a tmavé zabalila tři…
  • Ponožky. Dle vašeho zvážení… jak jsem uvedla, na poporodním je opravu teplo, ale pokud má někdo problémy s prokrvováním končetin, tak v rámci toho, jak je tělo vyčerpané, teplé ponožky nejspíše uvítá.
  • Kojící podprsenky a vložky do ní. Kojící podprsenku si kupujte těsně před porodem nebo o fousek větší, po porodu se prsa nalijí mlékem a ta co Vám byla v osmém měsíci, Vám najednou může být nepříjemně těsná.
  • Porodnické vložky. Zrovna ty jsme měly všechny v porodnici také k dispozici a zrovna ty bych uvítala svoje. Ty nemocniční jsou tragické… neforemné, bez křidélek, bez lepení, aby držela na místě…
  • Hygiena. Klasika, co byste balila kamkoliv, nezapomenout na jelení lůj, už během porodu se Vám rty značně vysuší, a na teplém poporodním oddělení to nebude o moc lepší.
  • Toaletní papír a papírové kapesníky. No toaleťák jsme samozřejmě k dispozici měly, ale žádná sláva, byla jsem vděčná, za ten vlhčený co jsem si vzala sebou.
  • Mobil, nabíječka, knížka…. Ano, miminko bude hodně spát a i když samozřejmě to Vaše bude to nejkrásnější, tak na něj nevydržíte koukat 24 hodin denně.

A co miminku? Standardně se uvádí: Kojenecká body velikost 50, dvě čepičky, rukavičky (aby se nepoškrábalo), svetřík, dupačky, 2 páry ponožek, balení jednorázových plen (super jsou ty pro novorozence s vystřihnutou částí na pupík), přebalovací podložky, látkové pleny (použijete při odkrknutí, podložení hlavy miminka aj.), žínka, osuška, krém na zadeček a dětský olejíček, rychlozavinovačka. Opět velice, ale velice, doporučuji ověřit si v porodnici, co dostanete… já jsem jako první potřebovala oblečení na cestu domů, protože porodnice měla vše k dispozici a vše jsem vesele zase táhla domu…

Na cestu domu si nechte dovézt pro Vás oblečení – velké zklamání bude, že ideální oblečení bude to těhotenské, bříšku to trvá dlouho, než se zatáhne. Pro miminko oblečení a autosedačku, případně deku, dle ročního období – než miminko donesete k autu.

Několikrát zaznělo, co bylo v porodnici vše k dispozici, opravdu se nejednalo o žádnou soukromou porodnici či nadstandard, porodnice jsou již velice slušně vybavené, takže nemějte strach se zeptat. Myslím, že první dny, než do toho všeho maminka přijde, uvítá erární obleček, kterého jí nebude líto, přece jen všechno to krásné, co jste miminku připravila, si ještě dosyta užijete doma.