Co jsem na všech lékařských kontrolách nenáviděla nejvíc? 

Vážení.  Nikdy jsem nebyla zvyklá, že by má váha byla pod takovým drobnohledem (a to jsem před otěhotněním měla hezkých 58 kg na 165 cm, takže jsem nemusela být ve velkém stresu) a také hlavní důvod… vážení na ručičkové váze, kdy mi sestra sem tam přičetla půl kila, oblečená, obutá, najedená a napitá… od třetí kontroly jsem tohle s díky odmítla a každé ráno se před kontrolou raději vážila doma, jak jsem zvyklá, maximálně v triku na spaní a před snídaní ☺. Přece jen i těhotná má nárok na strach o váhu… 

Oblíbená věta je, že přece jen jíme za dva. Myslím, že nikdo rozumný tomu nemůže věřit, ano, naše tělo živí nás a k tomu miminko – přece jen při porodu, má miminko cca 3,5 kila, takže asi nepotřebuje stejný objem stravy jako my. Pravda by byla, kdyby se říkalo, jím 2x tak zdravě. A co ten váhový přírůstek? Ten je přeci jen individuální, samozřejmě určitou část v tom hraje dědičnost – ale není to podmínkou a nemělo by to sloužit jako výmluva, moje maminka v prvním těhotenství přibrala přes 20 kg a v druhém podobně, já během prvního těhotenství přibrala 13,5 kg.
Rozhodně nejde v tomto případě paušalizovat a říct, že vhodné je přibrat 12 kg. Drobné a velice štíhlé maminky mají nárok přibrat více než silnější těhotné, pro jejichž tělo mohou být další kila nevítaná zátěž. Mnoho žen také během těhotenství trpí na zadržování vody – vítejte oteklé kotníky ☺. 

Doporučovaný průměrný přírůstek váhy je 12 – 15 kg. Přeci jen na konci těhotenství velkou část pokryje miminko a mnoho dalšího, jedná se např. o:

  • placenta: 750 g
  • plodová voda: 1 kg
  • děloha: 1 kg
  • prsa: 0,5 – 1 kg
  • váha krve: 1,5 – 2 kg
  • tělní tekutiny: 2 kg
  • tukový polštář: 2 – 5,5 kg
  • již zmíněné miminko: 3 – 4 kg

Některé položky mohou překvapit, například krev, ale ano, Vaše tělo má během těhotenství více krve – s oblibou jsem říkávala, že proto, aby z nás na prohlídkách měli doktoři co pumpovat…. 

Během prvního trimestru je ideální přírůstek kolem dvou kil, na konci druhého trimestru přírůstek do osmi kilo a během třetího dalších 4 – 7 kg.  Jak jsem již ale uvedla, toto je velice individuální a nelze paušalizovat, jedná se o průměrnou, tabulkovou informaci, velice záleží na Vaší váze před těhotenstvím.

Pro představu, jak se radí jíst těhotným, nebo přesněji, jak zvýšit energetický příjem – jedná se pouze o 200 – 300 kcal denně, pro Vaši představu, 200 – 300 kcal je například 55 gramů těstovin v suchém stavu nebo dva bílé nenamazané rohlíky, či jedna kobliha s marmeládou nebo tři středně velká jablka, anebo půl kila mrkve ☺.
Celý tento článek, včetně údaje 200 – 300 kcal, prosím berte s rezervou. Pokud maminka před těhotenstvím držela přísnou dietu a mučila se s příjmem 1000 kalorií, tak to neznamená, že přidá 300 kcal a bude vše v pořádku, pokud se naopak někdo přejídal, neznamená to, že může přidat. Váhu během těhotenství si nehlídáme jen proto, aby nám to slušelo, a po porodu jsme byly rychle ve formě, ale hlavně kvůli našemu zdraví a zdraví miminka. 

Takže jak hollywoodská těhotenská anorexie, tak vymlouvání, můžu přibrat hodně, jsem těhotná, je špatně. Jako těhotné máme sem tam úlevy, ale ty schody si domu stejně vyšlapat musíme, a přece jen s tím průměrným navýšením váhy nám to půjde lépe ☺.