Je za vámi celé těhotenství a již se blížíte do finále, tedy k porodu. Co vás přesně čeká? Většina z vás má již vše načtené a je informovaná od lékaře, ale i tak není na škodu si to shrnout. 

S blížícím porodem je dobré mít připravenou tašku do porodnice pro případ, že by se miminko rozhodlo přijít nečekaně na svět. Je lepší vzít připravenou tašku a nepátrat v hlavě co vám chybí. V dnešní době vám v porodnici mnoho věcí poskytnou, ale i tak je jistější tuto přípravu nezanedbat. 

Zabalené byste měla mít určitě desky s doklady (občanský průkaz, oddací list, rodný list pokud nejste vdaná, průkaz zdravotní pojišťovny, těhotenský průkaz, porodní plán, prohlášení o jméně miminka) Dále pak přezůvky, dva ručníky (jeden je vhodné mít menší a tmavší na intimní partie, po porodu budou ještě dlouho odcházet očistky), hygienické potřeby, jednorázové kalhotky, kojící podprsenku a vložky do ní, ideálně nějakou svačinku a něco na zabavení, většinu času v porodnici miminko prospí. Na mnoho seznamech naleznete župan a teplé ponožky, z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že na oddělení šestinedělí se udržuje teplo kvůli miminkům a i jen v košili nám všem bylo teplo dost. Dále se doporučuje mít porodnické vložky a noční košile – opět je lepší se informovat v porodnici, většina porodnic poskytuje vložky i erární košile, které si můžete kdykoliv vyměnit za čistou. Pro miminko se v seznamech doporučují jednorázové pleny, vlhčené ubrousky, mast na opruzeniny, olejíček na tělo. Opět se to v každé porodnici liší, my jsme měli vše k dispozici. 

Doma pro manžela/přítele, který pro vás pojede, připravte určitě autosedačku a oblečení pro miminko na cestu domu. Také oblečení pro vás. Doporučuji  zabalit těhotenské oblečení, protože děloze to nějakou dobu trvá, než se zatáhne do původní velikosti.

Zabaleno máme a teď je tu otázka kdy vyrazit do porodnice? 

  1. Do porodnice rozhodně jeďte okamžitě, jakmile vám odteče plodová voda. Ta může odtékat silným proudem, ale i nepatrným pramínkem. 
  2. V případě pravidelných děložních stahů. Často se před porodem objevují bolesti nazvané poslíčci, ti jsou však nepravidelní a jejich intenzita se nezesiluje. Je dobré si dát teplou koupel, po které stahy zeslábnou a ustanou. Porodní bolesti, které mají otevírací efekt, jsou pravidelné a jejich intenzita zesiluje, jsou často vnímány jako tvrdnutí břicha. Pokud jste prvorodička, tak je vhodné jet do porodnice. Jakmile jsou stahy pravidelné po pěti minutách a trvají déle jak hodinu. 
  3. V případě, že krvácíte – blížící se porod se může hlásit i slabým krvácením či špiněním. 

Porod samotný má několik fází. První fáze – otevírací, je to doba, kdy zesilují kontrakce, odtéká plodová voda a otevírají se porodní cesty. Druhá fáze – vypuzovací, ta začíná zánikem porodnické branky a končí vypuzením miminka. Pokud druhá fáze trvá déle než dvě hodiny nebo hrozí nedostatek kyslíku dítěti, tak může porodník přistoupit k císařskému řezu. Třetí fáze – porod placenty, tato doba začíná porodem dítěte a končí porodem plodového lůžka. Po porodu zůstává dítě spojené s vámi pupečníkovou šňůrou, tu je potřeba přestřihnout, placenta se poté odloučí a vyjde po dítěti.

Jako poslední přichází fáze poporodní. Nyní již ležíte na porodním sále a lékař sleduje váš stav, případné krvácení, nebo ošetřuje poporodní krvácení.

Poté jste s miminkem převezena na oddělení šestinedělí, kde zůstáváte ještě 72 hodin.

V případě porodu císařským řezem je maminka ještě převezena na JIPku a zůstává v porodnici o dva dny déle.

Miminko vám najednou bude připadat hrozně malé a křehké, nemusíte se ničeho bát, na oddělení šestinedělí jsou sestřičky, které jsou vám připravené pomoci. Pomohou vám s kojením a ukáží i první koupání miminka.