Jste mezi 24.-28. týdnem těhotenství, veskrze se těšíte, že půlku máte za sebou a už za chvíli budete mít své očekáváné miminko a najednou uslyšíte v ordinaci svého gynekologa, že Vás ještě čeká OGGT test. O co se jedná? Jde o vyšetření, bezbolestné, díky kterému se zjistí, zda máte těhotenskou cukrovku. 

Těhotenská cukrovka je zvýšená hladina krevního cukru a to poprvé zjištěná právě v těhotenství, to že jste před těhotenstvím cukrovku neměla, bohužel neznamená, že se vám ta těhotenská musí vyhnout. Podle studie z roku 2008 těhotenskou cukrovkou trpí až 18% žen. Riziko těhotenské cukrovky se zvyšuje s věkem, je tedy možné, že i žena, která již má dvě děti a při předchozích těhotenstvích byla v naprostém pořádku, při dalším těhotenství cukrovkou trpět bude. 

Jak tedy lékař může zjistit přítomnost těhotenské cukrovky? Poprvé se testuje již na začátku těhotenství, kdy se stanovuje glykémie nalačno. Podruhé jde již o test OGTT, provádí se mezi 24.-28. týdnem těhotenství. Ve většině případů vás lékař odešle na test do laboratoře, den před testem by neměl být nijak omezen jídelníček, jezte tak jak jste zvyklé, test se provádí ráno a je nutné se dostavit nalačno. Jako první vám bude odebrána krev a vzorek bude okamžitě vyhodnocen, pokud je hodnota v normě (nižší než 5,1 mmol/l) v testu se pokračuje, pokud je vyšší test se opakuje druhý den a pokud výsledek dopadne stejně, tak je žena rovnou odeslána na diabetologii. V případě, že jste prvním kolem „prošla“ dostanete roztok se 75 gramy glukózy a roztok musíte během několika minut vypít, nemusíte se bát, mne všichni strašili „odpornou a strašně sladkou chutí, která nejde pozřít“, přestože na sladké nejsem, přišlo mi to jen jako silnější šťáva.  Pak vás čekají další dva odběry krve, jeden hodinu po vypití roztoku a druhý dvě hodiny. Po celou dobu vyšetření je důležité zůstat v ordinaci nebo v laboratoři, jak z důvodu případné nevolnosti, tak je nutné být v klidu, fyzická aktivita by mohla zkreslit výsledky k testu – rozhodně je vhodné si sebou vzít čtení nebo jinou zábavu. Po posledním odběru se můžete v klidu najíst a odejít. Pokud budou vaše hodnoty při prvním odběru pod 5,1 mmol/l, při druhém pod 10,0 mmol/l a při třetím pod 8,5 mmol/l můžete se s lehkým srdcem stravovat tak jako po celé těhotenství. V opačném případě budete odeslána do diabetologické poradny, kde vám poradí s jídelníčkem, aby byl co nejvhodnější pro vás a vaše nenarozené dítě. 

Závěrem bych ráda podotkla, že mnoho maminek se testu chce vyhnout, protože jim přijde zbytečný, cukrovku přece v rodině nemají, jsou štíhlé, jedí zdravě…. A roztok je zátěž pro miminko. 

Pravá zátěž pro miminko a budoucí maminku je ale nezjištěná cukrovka. Sama jsem před těhotenstvím byla štíhlá a sportovala, během těhotenství jsme dál jedla zdravě, cvičila, věkově jsem byla mimo rizikovou skupinu, v rodině cukrovku nemáme, za celé těhotenství jsme přibrala akurátních 13 kilo a stejně jsem měla hodnoty bohužel zvýšené. Určitě test nepodceňujte, bohužel ani předešlé těhotenství není záruka, že to další bude opět absolutně bezproblémové.