Těšíte se na miminko, lékař vám potvrdí, že už se můžete radovat a jste těhotná. Potom u některých maminek může přijít šok, když jim lékař potvrdí, že se mohou těšit na dvě miminka místo jednoho. To, že čekáte dvojčátka, se zjistí totiž již během prvního ultrazvukového vyšetření.
V některých budoucích maminkách to může vyvolat zmatek a nervozitu, jak péči o dvojčata zvládnou. Důležité je ale také vědět, v čem se vícečetné těhotenství může lišit od toho „klasického“.
Jak vznikají dvojčata? U jednoho miminka je to jednoduché, spermie oplodní vajíčko, jak je to ale u dvojčat? Je rozdílné, zda se jedná o dvojčata jednovaječná, či dvojvaječná. Jednovaječných dvojčat je v rámci vícečetného těhotenství pouze 25%. Dvouvaječná dvojčata vzniknou tak, že dojde k oplození dvou vajíček dvěma spermiemi. V případě dvojčat jednovaječných oplodní jedna spermie jedno vajíčko, oplozené vajíčko se začne dělit a dojde k vytvoření dvou embryí, dvojčata proto mají identickou genetickou výbavu. V případě dvouvaječných dvojčat má vždy každé miminko vlastní plodový obal a vlastní placentu – vyvíjí se jako dva plody a mohou mít i jiné pohlaví. V případě jednovaječných dvojčat jde o to, kdy dojde k rozdělení oplozeného vajíčka na dvě embrya. Možná je varianta, že děti budou mít každé vlastní plodový obal a vlastní placentu, je možné i že budou mít jednu společnou placentu ale každý vlastní plodový obal, ale i to, že budou mít společný jak plodový obal, tak i společnou placentu. To, zda čekáte jednovaječná či dvojvaječná dvojčata se zjistí již během prvního trimestru.
V čem se pro vás ale bude lišit celé těhotenství? Určitě v tom, že vícečetné těhotenství bývá automaticky považované za rizikové – není to ale důvod ke zvýšenému strachu, váš lékař vás bude pravidelně zvát na kontroly, abyste věděla, že je vše v naprostém pořádku. Těhotenství je považováno za rizikové, protože váš organismus je zatěžován dvojnásobně, zejména děloha, ale i srdce a celý oběhový systém, játra, ledviny a cévy dolních končetin. Je i běžné, že žena přibere až dvacet kilogramů. Samozřejmě se můžete cítit absolutně fit, přesto není vhodné být za „hrdinku“ a kontroly podceňovat, při vícečetném těhotenství mohou maminky častěji trpět na těžší formy těhotenského zvracení, trpět vysokým tlakem či větším množstvím plodové vody. Také je dvojnásob důležité přijímat všechny podstatné živiny v potravě (přizpůsobit kvantitativně jídelníček!) a doplňovat vše potřebné i kvalitativně (z minerálů hlavně vápník – spousta mléčných výrobků, hořčík, zinek, jód, foláty – kyselinu listovou nebo lépe metylfolát, atd).
Největším rizikem vícečetného těhotenství je předčasný porod. Je sice dokázáno, že pro dvojčata je příznivější těhotenství trvající 37 – 38 týdnů, přesto až polovina vícečetných těhotenství končí před 37. Týdnem. Porod mezi 26. – 37. Týdnem je až 10x častější, než u těhotenství, kdy žena očekává jen jedno dítě. Při předčasném porodu hrozí u narozených dvojčat nebezpečí dýchacích a neurologických komplikací. Naopak dvojčatům narozeným po 38. týdnu hrozí to, že placenta, která je již “opotřebovaná”, nebude mít dostatečnou schopnost výměny kyslíku a kysličníku uhličitého.
S předčasným porodem souvisí i nižší porodní hmotnost miminek. Za nízkou porodní hmotnost je považováno, pokud má jedno dítě méně než 2500g a průměrná porodní hmotnost dvojčat je 2,4 kg (u dětí, jednotlivě narozených je to 3,5 kg). Důvodem může být i opoždění nitroděložního růstu, stává se to v posledním trimestru, kdy dojde k omezení příjmu živin z těla matky, při důsledném sledování ale tento stav může váš lékař vysledovat, případě provést předčasný porod. Rizikový je i porod dvojčat, proto by měl proběhnout v dobře vybavené nemocnici. Přirozený porod se volí téměř vždy, pokud jsou obě dvojčata hlavičkou dolů (až 45% případů) a je v termínu. Císařský řez se volí vždy, když je jedno z dvojčat v příčné poloze nebo když je první dvojče v poloze koncem pánevním.
Dobrou zprávou je, že dvojčata se dají velice úspěšně kojit, je možné se naučit kojit dvojčata v tandemu, tedy obě najednou.
I přes všechna výše zmíněná rizika je zbytečné se celé těhotenství bát. Důležité je udržet si dobrou náladu, nepodcenit preventivní kontroly, poslouchat svého lékaře a hlavně vy, maminky dvojčátek, se můžete těšit, že vaše děti budou mít skvělého parťáka a zvládnout se navzájem zabavit dřív, než jiné děti.