Už v předchozím článku jsem zmínila oblíbenou průpovídku, kterou říkají budoucí maminky, a to: „jím za dva“. Zcela logicky je všem jasné, že je to hloupost. Na konci těhotenství má miminko 3 – 4 kg, rozhodně tedy nepotřebuje stejné množství stravy jako jeho maminka. Správně by to mělo být, že musíme jíst dvakrát tak zdravěji. Vaše tělo je vystaveno náročnému procesu těhotenství a tím co jíme, ovlivňujeme vývoj plodu.
Jak jsem již jednou zmínila, tak těhotná žena by sice měla přijmout více potravy, ale o mnohem méně, než si myslíme. Jedná se pouze o 200 – 300 kcal navíc, což je například 1 celozrnný rohlík s 50 gramy šunky či tři střední jablka.
Jídelníček těhotné ženy by měl být co nejpestřejší, protože žena potřebuje mnoho vitamínů, aby nestrádala. Tělo nastávající maminky je nastavené tak, že primárně vyživí plod, a mamince nechá, až to co „zbyde“.
Co by tedy v naší stravě nemělo chybět?
- Všechny složky potravy, tedy vláknina, cukry i tuky a bílkoviny, které je vhodné navýšit a to jak v rostlinné, tak v živočišné formě.
- Vápník, který je obsažený převážně v mléčných výrobcích a je nezbytný pro kostní metabolismus matky i plodu i pro krevní srážlivost.
- Železo, na které má naše tělo v těhotenství tak vysoký nárok, že ho obvyklá strava skoro nemůže splnit. Je vhodné ho tedy doplnit i formou vitamínů. U matek, které trpí chudokrevností, se denní dávka ještě zvyšuje.
- Jód, který najdeme v jodizované soli a v mase mořských ryb. Nedostatek jódu zvyšuje riziko potratů či nízké porodní váhy.
- A v neposlední řadě kyselina listová. Ta je velice důležitá pro matku i plod, i při vyvážené a pestré stravě je skoro nemožné zkonzumovat denní doporučené množství. Proto lékař každé těhotné doporučí doplnit dávku kyseliny listové vitamíny pro těhotné. Kyselina listová je důležitá pro normální vývoj plodu a jako prevence různých vývojových vad. Při plánovaném těhotenství se doporučuje ženám její konzumace již ve fázi pokusů o otěhotnění.
Dále je velice důležitý pitný režim. Vhodné je přijmout 2 litry tekutin denně. Mnoho těhotných trpí na zadržování vody – pocit, že se to spraví, když budeme pít méně je mylný. Naopak tělo bude vodu ještě více zadržovat. I když hlídáte pitný režim, kdy je nejvhodnější čistá voda či bylinné čaje, nemusíte se bát dát si i kávu, šálek denně Vám, ani Vašemu miminku neublíží.
Když si to shrneme, je rozhodně důležité dodržovat pitný režim a jíst zdravě. Mít dostatek bílkovin, nebát se tučných jogurtů, konzumovat libové maso, ryby, vynechat uzeniny, dbát na dostatek zeleniny a ovoce, jíst celozrnné pečivo, nepodceňovat vitamíny pro těhotné s vysokou dávkou kyseliny listové, za mě mohu doporučit produkty Chytré miminko. Je vhodné jíst v menších porcích a 5x denně. Předejdete tím nepříjemnému pálení žáhy.
Samozřejmě, že tohle není redukční dieta, než pojedete k moři, každá těhotná má nárok na své chutě. Mojí známou přistihl manžel, jak olizuje zeď… Já jsem se vrhla na maso, ideální příloha ke steaku? Přece steak ☺. A za slaný karamel v jakékoliv podobě bych udělala cokoliv. Tohle nikdo žádné těhotné nevyčte – teda pokud ten slaný karamel nejíte k snídani, svačině i obědu.
Jen důležité myslet na to, že tím co jíme, ovlivňujeme i svého potomka a nejen naší váhu a myslet na to, že není důležité jíst dvakrát tolik, ale dvakrát tak zdravě.