Nejprve si řekněme co je to PCOS syndrom. Jedná se o syndrom polycystických ovarií, který zdaleka není ojedinělý, trpí jím každá 10 žena. Zákeřné u tohoto syndromu je, že nemá žádné příznaky a dá se odhalit až komplexním vyšetřením. Bohužel Vám může značně zkomplikovat cestu za vytouženým miminkem.
Postihuje ženy v reprodukčním věku, (v Evropě 8 až 10%) a je tak jednou z hlavních příčin neplodnosti. Běžný vaječník má rozměr cca 30 x 20 x 15 milimetrů a nachází se na něm drobné folikuly o velikosti cca 6 milimetrů. V případě polycystických ovarií, která mají na délku 40 milimetrů a folikulů mají alespoň 10. Bohužel tento jev není vidět na ultrazvuku nebo při sonografickém vyšetření, poznatelné je to jen při invazním vyšetření – tedy laparoskopii (kontrola kamerou).
Jsou ale různé signály, které mohou svědčit pro PCOS syndrom:
- nadměrné ochlupení
- akné
- obezita, hlavně v oblasti břicha
- menší počet menstruačních cyklů či nepravidelná menstruace (případně úplná absence)
- žena má málokdy ovulaci, cykly jsou tedy anovulační – nezraje při nich vajíčko
Jaké jsou vlastně příčiny tohoto onemocnění? Aktuálně se odborníci přiklánějí k dvěma variantám. První varianta je zvýšená produkce androgenů. Což zjednodušeně znamená, že má žena v těle větší množství mužských hormonů, než je běžné.
Druhá varianta je porucha inzulinového systému. Tedy zvýšená hladina cukru v krvi. Ženy, které trpí PCOS syndromem a podaří se jim otěhotnět, mají zvýšenou „šanci“, že budou trpět těhotenskou cukrovkou.
V případě PCOS je těhotenství vždy vedené jako rizikové, bohužel u těchto matek častěji dochází k samovolným potratům. Také hrozí specifické potíže jako například vysoký krevní tlak, preeklampsie a výše zmíněná těhotenská cukrovka.
Léčba je samozřejmě možná (antiandroenní terapií, inzulinová rezistence, laparoskopická úprava ovarií), léčba je pro pacientky náročná spíše na psychiku a často se na PCOS přijde až ve chvíli, kdy se již nějakou dobu snaží otěhotnět, avšak možnosti léčby tu vždy jsou.
Závěrem bych ráda dodala, že tento článek Vás měl jen informovat o PCOS, nikoliv vystrašit ☺. To, že žena má pár kilo navíc, tmavé a husté chloupky, či má rozházený cyklus absolutně nemusí znamenat, že trpí PCOS. Samozřejmě pro váš klid, byste měla dodržovat nějaký režim před otěhotněním, ideálně se doporučuje již během snahy o miminko užívat správné vitamíny, které Vašemu tělu doplní dostatečné množství kyseliny listové, která je velice důležitá pro vývoj plodu a eliminuje případné zdravotní problémy miminka, jako je například rozštěp aj. Sama Vám mohu z Chytrého miminka doporučit vitamíny Fertiprona, které jsou určené přímo pro ženy těhotné a plánující těhotenství.