Těhotenství je pro ženy jistě krásná věc, ale vždycky je to jednou poprvé a tak často nese i spoustu otázek, nejistoty, a když se k tomu přidají těhotenské hormony tak máme o zábavu vystaráno. Bude miminko zdravé? Bude to holka, když se mi zhoršila pleť? A nevadí, že jsem popoběhla na tramvaj? Můžu během šestinedělí ven?
Tak si pro klid duše sepíšeme nejznámější fámy o těhotenství ☺…

  1. Oznámit těhotenství, před třetím měsícem, nosí smůlu. V tomto případě rozhodně nejde o smůlu, těhotenství se oznamuje po ukončení třetího měsíce spíše pro jistotu. Každá fáze těhotenství má svá rizika a většina přirozených potratů proběhne právě během prvních třech měsíců. Mnoha ženám, pokud se jich tato smutná událost týká, je příjemnější, když nemusí širokému davu vysvětlovat, proč jí neroste bříško. 
  2. Stres v těhotenství škodí miminku. Podle nejnovějších výzkumů naopak mírný stres má pozitivní vliv na vývoj CNS miminka (centrální nervová soustava). Stres škodí jen budoucí mamince, protože se necítí dobře. Já sama v těhotenství z mnoha důvodů zažila solidní dávku stresu a mám velice živou a veselou holčičku.
  3. Těhotné nemají cvičit, hrozí riziko potratu. Tak on není sport jako sport, samozřejmě, že pokud vyrazíte na lekci boxu nebo se budete chystat sjíždět ledovce na prkně, tak to není úplně vhodné. Naopak procházky, jóga, pilates a podobné cvičení je pro těhotné ženy naprosto ideální a rozhodně je lepší pohyb, než celé těhotenství prosedět. 
  4. V těhotenství se nesmí zvedat ruce nad hlavu (věšení záclon aj.), dítěti se omotá pupeční šňůra kolem krku. Já si myslím, že tohle byl jen chytrý ženský tah, aby nějaká těhotná donutila manžela věšet prádlo a záclony ☺. Samozřejmě jde o lidovou pověru, hrozba omotání pupečníkové šňůry kolem krku miminka absolutně nesouvisí se zvedáním rukou nad hlavu, jde o délku pupečníku a náhodu. 
  5. Těhotné nesmějí konzumovat nic z moře. Toto je samozřejmě hloupost, naopak, těhotné potřebují průměrně 3 rybí jídla týdně (rybí tuk je základní materiál pro rozvoj mozku a očí miminka – denní dávka je 250 mg denně). Pouze se doporučuje vyhnout rybám s vysokým obsahem rtuti a olova, jako je například mečoun, candát, velká makrela královská či žralok (dravci). Pro ty, kdo tolik ryb nemohou nebo nechtějí konzumovat (obávám se, že je to většina), existují kvalitní doplňky stravy s DHA kapslemi (250 mg DHA denně).
  6. Těhotenství trvá 9 měsíců. Těhotenství trvá 40 týdnů a ve 40+0 se „podaří“ porodit jen 4% žen. Miminko se považuje za donošené již od 37. Týdne těhotenství. 
  7. Sex v těhotenství může ublížit miminku. Toto tvrzení se může týkat jen hrstky žen a to pouze v případě, že jsou potíže s umístěním placenty nebo hrozí předčasný porod. Jinak je strach zbytečný a naopak spoustu žen si sex v těhotenství užívá, protože jsou mnohem citlivější. 
  8. Podle tvaru břicha poznáme pohlaví miminka. Špičaté břicho je kluk a kulaté holka… Já měla špičaté a zezadu byste nepoznaly, že jsem těhotná a jakou hezkou holku mám ☺. Tohle je samozřejmě pověra, ale špatně se to obhajuje, přece jen u půlky případů to vyjde ☺. 
  9. Nabraná váha v těhotenství zmizí po porodu. Myslím, že tomuhle věří málokdo, i když mnoho žen, by platilo zlatem, za to, aby to pravda byla….
  10. Těhotná musí jíst za dva. Toto je hloupost, kdy si maminka jen zakládá na kila, která sama po porodu bohužel nezmizí. Správně by to mělo být „těhotná musí jíst dvakrát tak zdravě“. Odborníci doporučují jídelníček těhotné rozšířit o 300 kalorií, což je například 1 celozrnný rohlík s 50 gramy šunky či tři střední jablka. Ať už jí zdravě nebo ne, každá z nastávajících maminek by měla pro ochranu miminka před vývojovými vadami denně sníst doplněk stravy s dávkou 400 – 800 µg kyseliny listové nebo ještě lépe metylfolátu („předštěpená“ kyselina listová).
  11. Nakupování výbavičky před porodem nosí smůlu. Ano, nepřeháněla bych to, a s prvním pozitivním testem bych neběžela kupovat postýlku či kočárek. Jinak mi přijde jako větší smůla porodit o chvilku dřív a doma nemít nic… 
  12. Šestinedělka nesmí vycházet z domu. Tato pověra byla v době, kdy například nebyla k dispozici antibiotika a jakýkoliv zánět byl pro maminku a miminko obrovský problém. Teď máme šestinedělí jako dobu hájení, kdy můžeme odmítat návštěvy. Ať budete chtít nebo ne, stejně budete ven muset, k dětskému lékaři, na kontrolu kyčlí miminka, nakoupit a myslím, že každá maminka bude ráda, že se dostane ven. I lékař vašeho miminka doporučí krátké procházky na čerstvém vzduchu. 

Co si budeme povídat, za celé těhotenství se může přihodit spoustu nečekaných věcí či komplikací, ale přeci jen je zbytečné se stresovat… Zkusme si to raději užít a je jedno zda s kelímkem zmrzliny nebo na těhotenském cvičení (ideálně si tedy dopřejte oboje ☺).