A je to tu… Na těhotenském testu se ukázaly dvě čárky a váš lékař vám potvrdil, že jste těhotná. Každá budoucí maminka má radost, ale možná k tomu i obavy co všechno jí vlastně čeká.
Nejdříve si řekněme, jak dlouho těhotenství trvá a od kdy se vlastně počítá. Překvapivě ne od termínu soulože, kdy jste byla oplodněná, ale od prvního dne poslední menstruace. Těhotenství trvá 40 týdnů, což je 10 lunárních (čtyřtýdenních) měsíců. To odpovídá cca 9 kalendářním měsícům a dělí se na tři trimestry. 

Níže naleznete přehled, jak celé těhotenství bude zhruba probíhat. Přehled kontrol berte jen pro vaši orientaci, protože lékař vás může mít důvod pozvat jinak a ne všechny kontroly jsou v článku uvedené.
U bezproblémového těhotenství kontroly probíhají zpravidla každé 4 týdny do 24. týdne, každé 3 týdny do 32. týdne a poté ob týden až do 40. týdne a poté již 2x týdně. 

První trimestr – končí 13. týdnem těhotenství

4. týden – Váš lékař je už schopný vám potvrdit těhotenství.
5. týden – Miminko právě měří asi 1,25 mm, měřeno od temene po zadeček a vytváří se srdeční stěny, aby mohlo začít srdíčko pracovat.
6. týden – Od teď je již na ultrazvuku viditelná srdeční akce miminka.
9. – 12. týden – Čeká váš komplexní vyšetření, tedy odběry krve, cytologie a kolposkopie, váš lékař vám také vystaví těhotenskou průkazku, kterou byste měla celé těhotenství nosit u sebe. Dále vás čeká screening vrozených vývojových vad. Již lze pozorovat pohyby miminka.
12. týden – Je vhodné si dojít na stomatologické vyšetření, vaše tělo se bude prvotně soustředit na výživu miminka a vám poté může chybět vápník a díky změně hormonálních hladin můžete trpět na zvýšenou kazivost zubů.
13. týden – na konci prvního trimestru má vaše miminko cca 7,4 cm a 23 gramů. 

Druhý trimestr – začíná 14. týdnem a končí 27. týdnem těhotenství

14. týden – Pokud jste trpěla na těhotenské nevolnosti, tak můžete oslavovat, protože u většiny žen dochází v tomto období k jejich ústupu.
15. týden – Pokud je miminko vhodně natočené, tak je již možné rozeznat pohlaví.
17. – 20. týden – Budete pozvána na ultrazvuk, který je zaměřený na vyhledávání vývojových vad.
24. – 27. týden – Čeká vás oGTT, tedy test na těhotenskou cukrovku.
27. týden – Na konci druhého trimestru má miminko ca 36,6 cm a 875 gramů. Miminko už rozezná sladkou, kyselou a hořkou chuť. 

Třetí trimestr – začíná 28. týdnem a končí porodem

30. – 32. týden – Proběhne odběr krve, z kterého lékař zjistí krevní obraz, TPHA (tedy test na syfilis) u RH negativních a krevních skupin 0 odběr protilátek.
35. – 37. týden – Každé těhotné by měl být odebrán stěr z pochvy zaměřený na vyhledávání streptokoka skupiny B.
37. týden – U lékaře jste už jako doma. V tomto týdnu kontroluje, jak se připravují porodní cesty a zda má děťátko správnou polohu. Hlídá se také srdeční činnost.
38. týden – Vaše děťátko je považované za donošené, protože jeho plíce jsou již  vyvinuty a umožňují mu samostatné dýchaní po porodu.